Poprzednie zdjęcieNastępne zdjęcie
 

Samodzielne Zwiedzanie Regionu

Samochodem

Większość wyspy można zwiedzić samochodem – w ten sposób znajdziesz ciche zatoczki, w których będziesz cieszyć się nudystycznymi wakacjami. Pamiętaj, że jakość dróg na Krecie jest zróżnicowana – niektóre drogi główne dorównują standardom europejskim lub amerykańskim, podczas gdy inne drogi wyglądają niemal jak ścieżki dla kóz, z obluzowanymi kamykami lub kredową powierzchnią.

Takie drogi są przeznaczone dla bardziej śmiałych podróżników – prowadzą one do nietkniętych wiosek i miejsc tak pięknych, że zapierają dech w piersiach. Pamiętaj, aby zachować rozwagę podczas podróży i być gotowym na niespodzianki – szczególnie podczas jazdy na „ślepym” zakręcie. Nigdy nie wiesz, co jedzie z naprzeciwka!

Kup dobrą mapę i zapytaj w recepcji o polecane miejsca, które warto zwiedzić.  W recepcji mamy powiększoną mapę Krety oraz mapę naszego regionu z większością wartych odwiedzenia miejsc, wraz ze zdjęciami i opisem, odległością od naszego kurortu oraz wskazówkami dojazdu. Z pewnością okażą się przydatne. Przed wyruszeniem w podróż zawsze sprawdź swój pojazd – upewnij się, że masz wystarczający zapas wody i poinformuj recepcję o tym, dokąd się udajesz i kiedy planujesz wrócić.

Łodzią

Loutro

Malownicza wioska położona zaledwie pół godziny drogi łodzią od Hora Sfakion. Znajduje się w pięknej zatoczce z krystalicznie czystą wodą. Na pobliskim półwyspie znajdują się ruiny zamku oraz wiele innych ruin jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Aghia Roumeli

Po przejściu słynnego na cały świat wąwozu Samaria trafisz do tej sławnej (lub niesławnej) wioski, Agia Roumeli, cieszącej się niezasłużoną reputacją miejsca tranzytowego, do którego trafiają ludzie po przejściu wąwozu. Do południa robi się tam dość tłoczno, gdyż zazwyczaj o tej porze spacerowicze kończą swoją wędrówkę po wąwozie, ale po opuszczeniu centrum wioski wkrótce robi się bardzo cicho, a sceneria nabiera piękna. Na wschód od wioski jest plaża, zazwyczaj praktycznie opuszczona, z której można korzystać jak z plaży dla nudystów. Możesz również oczyścić się z soli, dając nura do rzeki Samaria wpływającej do morza, choć nie znajdziesz w niej zbyt wiele wody latem.

Jeśli masz ochotę na spacer, przejdź się do starej miejscowości Agia Roumeli i wejścia do Parku Narodowego Samaria. Pół godziny drogi stamtąd znajdują się „Żelazne Wrota” – słynna, bardzo wąska część wąwozu Samaria. Możesz również iść dalej – krajobraz stanie się bardziej niesamowity – aż poczujesz, że pora wracać.

Plaża Marmara

Plaża Marmara to ładna, odosobniona plaża kamienista znajdująca się blisko wyjścia z imponujacego wąwozu Aradaina, która od lat jest popularnym miejscem dla nudystów. Nazwa „Marmara” oznacza „marmur” i pochodzi od miękkich, kolorowych kamieni pokrywających to miejsce. Plaża znajduje się bardzo daleko od cywilizacji – 60 minut spacerem od najbliższej zaludnionej plaży Likkos oraz 75 minut od Loutro. Nie ma tam dróg i dlatego dotrzeć tam można wyłącznie na własnych nogach lub łodzią. Niedaleko plaży znajduje się jedna, mała tawerna, gdzie można odpocząć – ale to wszystko.

Plaża słodkowodna

Glyka Nera („słodka woda”) jest jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie, z wodą o głębokim, niebieskim kolorze i ładnymi kamykami. W 2003 r. plaża została umieszczona w pierwszej 20-tce najlepszych plaż w Europie gazety „London Times”.  Swoją nazwę zawdzięcza wodzie słodkowodnej wypływającej spod kamyków!

Generalnie do plaży Glyka Nera można dotrzeć wyłącznie łodzią. Jednakże dla żądnych przygód awanturników istnieje ścieżka prowadząca do tego miejsca z Chora Sfakion (spacer trwa 30 minut) oraz jeszcze jedna, trudniejsza trasa z Loutro (60 minut na pieszo i wspinaczka obok grani są dojść stresujące). Pomimo stresujących widoków ścieżka ta jest bezpieczna i często konserwowana przez miejscowe władze – i stanowi część europejskiej ścieżki dla pieszych E4.

Na pieszo

Kreta to raj dla spacerowiczów – można tu znaleźć tyle cudownych i zróżnicowanych tras! Jeśli nie udajesz się do określonego miejsca w większej grupie, zawsze poinformuj recepcję o tym, gdzie idziesz i kiedy planujesz wrócić – daj również znać, gdy już wrócisz do hotelu! Niektóre z najpopularniejszych wędrówek można znaleźć na naszej stronie z pieszymi wycieczkami.

Więcej zdjęć z naszych pieszych wycieczek można znaleźć w naszej galerii.

Więcej zdjęć z samodzielnego zwiedzania naszego regionu można znaleźć w naszej galerii.

Więcej informacji na temat miejsc wymienionych wyżej można znaleźć w naszej galerii wideo.