Poprzednie zdjęcieNastępne zdjęcie
 

Klimat w Regionie

Pogodę na Krecie charakteryzują łagodne, deszczowe zimy i gorące, suche lata. Klimat Krety jest umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim. Istnieją duże różnice między wybrzeżem a obszarami górskimi wyspy jak również między zachodnią a wschodnią częścią Krety. Góry Krety tworzą barierę oddzielającą wschód od zachodu wyspy, chroniącą Kretę przed północnymi wiatrami oraz chmurami nadchodzącymi z Morza Egejskiego. To dlatego północna część wyspy może być szara i deszczowa, podczas gdy na południowym wybrzeżu często jest tak, że chmury nie przekraczają linii brzegowej.

- Wybrzeże: Suche lato, łagodna zima. Sezon deszczowy rozpoczyna się pod koniec października i trwa do marca lub nawet kwietnia. Opady śniegu zdarzają się niezwykle rzadko na wybrzeżu Krety, szczególnie we wschodniej części wyspy.

- Wschodnia część Krety (obszar miejscowości Sitia) jest bardziej suchy i cieplejszy niż część zachodnia wyspy (obszar miejscowości Chania). To ma swoje odzwierciedlenie w roślinności. Chania jest o wiele bardziej zielona niż pustynny obszar miejscowości Sitia.

- Ta sama różnica występuje również między północnym a południowym wybrzeżem Krety – południowe wybrzeże jest bardziej suche i cieplejsze.

Temperatura na KrecieKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierWrzePaźdz
Temperatura w dzień w °C 21 24 28 31 31 28 25
Temperatura w nocy w °C 12 15 18 29 21 20 18
Teperatura wody w °C 18 19 22 24 24 24 23
Liczba godzin słonecznych 8 10 11 13 11 11 7